3D Printer Teknolojisinin geleceğinde ne var ?

Home / 3D Printing / 3D Printer Teknolojisinin geleceğinde ne var ?
3D Printer Teknolojisinin geleceğinde ne var ?

3D Printer Teknolojisinin geleceğinde ne var ?

3d printer konusu popülerleştikçe daha fazla yayın makale görmeye başladık ancak bu sefer de bilgi kirliliğinden hangi bilginin doğru hangisinin yanlış olduğunu anlayamaz olduk. En son Fransa’daki Moving Light eğitiminden sonra 3D printerlerin geleceği hakkında bir makale yazmaya karar verdim,

3D printing konusu gerçekten çok kapsamlı ve gerçekten iyi anlaşılması gereken konulardan bir tanesi, biz de bu konunun daha iyi anlaşılması içi başta Ankara’da olmak üzere tüm Türkiye’de etkinlikler düzenliyoruz, bu zamana kadar geniş kapsamlı 7 etkinlik gerçekleştirdik. Uluslarası konuşmacıları davet ettiğimiz Metal etkinliğine ise başta Savunma Sanayisi ve Medikal Sektör temsilcileri olmak üzere yoğun bir katılım vardı. Çok iyi duyurmadığımıza dair eleştiriler alsak da lojistik sebeplerle sosyal medyadan duyurmayı tercih ettiğimiz etkinliklere yüzlerce insan katıldı ve açıkçası uzun zamandır insanların ilgisini bu kadar çeken başka bir konuya rastlamadım… Ancak ne yazıkki 20’ye yakın teknolojinin ve yüzlerce malzeme seçeneğinin olduğu bu alanda insanlar genelde sadece FDM teknolojisini tanıyor.

3D printing teknolojisi çok umut vadetse de ne yazıkki şu anda işin makina boyutu tasarım boyutunun biraz daha önünde. Sağlık alanında önemli çalışmalar yaptığımız ve bu zamana kadar dünyada öncü bir çok çalışmanın içinde yer almış bir ekip olarak, eklemeli imalat teknolojisine göre tasarım yapmanın ve doğru teknolojiyi seçmenin ne kadar kritik olduğunu iyi biliyoruz. Endüstriyel alanda bir çok makina ve yazılımın temsilciliğini yapıyoruz ancak kurumlara sunduğumuz hizmetlerin en önemlisi şüphesiz doğru teknoloji seçimi ve doğru ekipmanların,aksesuarların seçimi noktasındaki danışmanlığımız. Neredeyse dünyadaki bütün cihazları kullanmış, ileri seviye eğitim almış ve eğitici sertifikalarına sahip birisi olarak Türkiye de büyük paralar harcanarak ve büyük umutlarla alınmış bir çok cihazın atıl kaldığı, düşük performansla kullanıldığı veya yapılan iş neticesinde hiç bir zaman kendisini amorti edemeyeceğini gördük. Bu yüzden teknolojileri derinden incelemek ve her teknolojinin artısını eksisini ortaya çıkartmaya çalışacağım, ilk olarak en popüler teknoloji olan FDM 3d yazıcılardan başlayacağım.

İnsanların en merak ettiği şeylerden birisi 3d printing teknolojisinin CNC gibi cihazlardan çok daha basit bir teknoloji olmasına rağmen neden son beş yıldır popüler olduğu konusudur. Aslında bu tamamen patentlerin sona ermesi ve açık kaynak kod kültürünün gelişmesinden kaynaklanıyor. Bu sayede termoplastik malzemeler ve numerik kontrollü 3d yazıcılar evlere kadar girebildi. Bu konuda genel kullanım için geliştirilmiş yazılımlar, uygulamalar ve dosyalar da şüphesiz teknolojinin kendisi kadar önemli, peki 3D printer teknolojisinde FDM nerede duruyor?

FDM teknolojisi hem amatör seviyede hem profesyonel seviyede süphesiz en sık kullanılan cihazlardan birisi. Malzeme çeşitliliği, üretimlerin mekanik özellikleri ve havacılıktaki uygulamaları ile dikkat çekiyor ancak FDM ile çalışan herkes belli bir zaman sonra FDM teknolojisinin aslında sınırlarına dayandığını anlayabiliyor Çünkü gerek makinalar gerek yazılımlar aslında şu an ki yazım hızının çok üzerine çıkmış durumda ancak malzemeyi serebileceğiniz bir minimum hız ve minimum kalınlık bulunuyor. Bunu da yeni bir malzeme geliştirmediğiniz sürece aşmanız çok zor bu sebeple de FDM teknolojisinde yapılan üretimler hala günlerce sürüyor.

Ancak 3D Printing teknolojisinin geleceğinde ölçeklenebilir teknolojilerin olacağını ve prototiplemenin ötesinde “mass customization” adı verilen birbirinden farklı ürünleri seri üretim gibi üretebilmenin genel bir uygulama olacağını düşünmek için dahi olmaya gerek yok. DLP, SLS veya EBM sistemlerinin gelişmelerine baktığımızda da makina üreticilerinin prototiplemeden seri üretime doğru nasıl evrildiğini görebilirsiniz. Teknolojinin geleceğini hayal ettiğimizde 5 Wattlık LED ışık kaynağının yerine 5 sene sonra 50 Wattlık bir LED kullanabileceğimizi veya 200 Watt’lık bir lazer yerin 2KV’lık bir lazer kullanabileceğimizi rahatlıkla düşünebiliyor. Bu aslında tek bir katmanı oluşturmak için ihtiyacımız olan zamanı azaltacak ve üretim hızımızı aynı oranda artıracak bir konu ancak FDM teknolojisinde ölçekleme için yapabileceğimiz çok fazla şey bulunmuyor. Bu sebeple 3D Printing teknolojisinin emekleme döneminde olduğunu da düşünürsek ileriki döneme FDM kullanımlarının azalacağını, Lazer, LED gibi kaynakları kullanan malzemelerin çoğalacağını söylemek yanlış olmaz. FDM üreticilerinin karlarının ve cirolarının artmasına ragmen hisse değerlerinin giderek düşmesi de belki bunun bir işaretidir.

Yine de ev kullanıcıları için en uygun teknolojinin şimdilik FMD olduğunu söyleyebiliriz ancak dikkat çekmeye çalıştığım konu endüstriyel boyuttaki diğer teknolojileri de anlayıp, gelecek planlarımızda bu teknolojilere yer vermemiz gerektiği. Endüstriyel 3D Printing Türkiye’de ancak son yıllarda kabul gören ve kullanımı artan bir sistem. Bir çok firma hala yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı için bu teknolojiden uzak duruyor. Sektörün içerisinde kişilerin yazdığı yazılar ve paylaştığı bilgiler şüphesiz sektörün gelişmesine yardım ediyor. Biz de elimizden geldiğince hem 3D Printer hem de sağlık uygulamaları ile ilgili bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.
Sonraki yazıda görüşmek üzere,

Leave a Reply

Your email address will not be published.