Neden Havacılık ve savunma şirketleri metal katmanlı imalat için ARCAM’i tercih ediyor ?

Neden Havacılık ve savunma şirketleri metal katmanlı imalat için ARCAM’i tercih ediyor ?

Why aviation compaines choose ARCAM for Metal 3D Printing ?

Neden Havacılık ve savunma şirketleri metal katmanlı imalat için ARCAM’i tercih ediyor ?

Katmanlı imalat teknolojisinin en yaygın kullanıldığı alanlardan bir tanesi de havacılık endüstrisidir. General Electric, Rolls Royce, AirBus ve Boing gibi firmalar katmanlı imalat teknolojisinin kritik parçalarda kullanımına öncülük yapıyor. Standartların oldukça yüksek olduğu havacılık endüstrisinde büyük oyuncuların neredeyse tamamı ARCAM kullanıcısı, peki bu büyük şirketler neden ARCAM’i tercih ediyor ?

Arcam Q20Plus – Havacılık parçalarının üretimi için geliştirildi

ARCAM’ın en büyük üretim alanına sahip cihazı olan Q20plus türbin bıçakları, yapısal uçak parçaları ve daha bir çok havacılık parçasının maliyet etkin bir şekilde üretilmesi için tasarlandı. Üretim alanı büyük parçaların üretimine izin verecek, küçük parçaların ise en iyi şekilde kümelendirecek şekilde geliştirildi. Ön ısıtmalı teknolojisi sayesinde parçaların üst üste de yerleştirilmesine izin vererek oldukça büyük bir üretim hacmi sunan ARCAM tek seferde bir çok parçayı üreterek katmanlı imalat teknolojisini seri üretimde kullanımına izin veriyor.

Electron Beam Melting (EBM) yöntemi vakumlu ve ön ısıtmalı olarak gerçekleştirildiğinden dökümden daha iyi, dövme yöntemine ise yakın mekanik özelliklerde, artık stres olmayan parçaların üretilmesini sağlar. Üretim sonrası normalizasyon işlemine ihtiyaç duymayan EBM üretimlerinin iç yapılarını gözlemlemeye yarayan LayerQam™ ve hassas oto-kalibrasyon yapmaya yarayan Arcam xQam™ validasyon teknolojilerini yeni nesil Plus cihazlarda standart olarak geliyor. Ayrıca üretim esnasında termal stres oluşmadığı için kalın ve büyük parçalar kolaylıkla üretilebilirken, stres kaynaklı mikro çatlaklar, yırtılmalar ve desteklerin kopması gibi sorunlar ortadan kalkıyor.

Gelişmiş hassasiyet ve sağlamlığın yanında, test sonuçları Arcam Q20Plus sistemlerinin Q20 sistemlere göre %15’e kadar daha hızlı çalıştığını gösteriyor. Yeni yazılımın yanında verimli ve hassas ışın kontrolü için yenilenen elektronik sistem ARCAM cihazlarının sıra dışı hızlarda üretim yapmasını sağlıyor.

Maliyette Azalma

Ağırlığı azaltma yollarının bulunması, havacılık sanayinin temel prensiplerindendir. Malzemenin maliyetini belirleyen ham malzemenin ağırlığının parçanın kendi ağırlığına oranına “Buy-to-Fly” adı verilir ve 15-20 civarındaki oranlar havacılık parçaları için oldukça yaygındır. Arcam EBM® yöntemi, Buy-to-Fly oranı çok düşük parçaların üretiminde olağanüstü bir katkı sağlar.

Daha Kısa Tedarik Süresi

Havacılık şirketleri, parçaların klasik dökümü için birkaç tedarikçiye sıklıkla güvenmek zorunda kalır ve tasarımın revizyonlarında tedarik süreci oldukça uzun olabilir. Arcam EBM® teknolojisi, katmanlı üretimi sayesinde tasarım değişimlerinin çok kısa zamanda ve düşük maliyette yapılmasına izin verir. Arcam EBM teknolojisinin sağladığı tasarım esnekliği, tasarımcıların tamamen yeni ve yenilikçi ürün tasarımlar yapmasına olanak sağlar.

 

Arcam EBM cihazlarında standart olan özellikler şunlardır,

Tasarımda Özgürlük

Düşük Buy-to-Fly (satın alma uçuş) oranı

Gelişmiş üretim ve yüzey için yeni nesil Elektron Tabancası

Yüksek üretim için gelişmiş platform izolasyonu

Hızlı soğuma

Toz geri dönüşüm istasyonu

Üretim Validasyonu için Arcam LayerQam™

Seri üretim için geliştirilmiş yazılım

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.